Marki – Aktualności z tygodnia

Co się wydarzyło?

Kolejny tydzień dobiega końca, a co za tym idzie czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń w mieście Marki. Jakie to były wydarzenia i dlaczego są takie ważne dla mieszkańców? Zapraszamy na przegląd wydarzeń.

Akcja „Bezpieczny Rowerzysta”

4 października, w poniedziałek odbyła się akcja, mająca na celu promowanie wśród uczniów bezpiecznego zachowania na drodze. Dotyczyło to szczególnie sytuacji, w których dzieci jadą na rowerze. Prowadzącym akcji był Paweł Paczek, który prowadzi w Markach miasteczek ruchu drogowego. Jest on również instruktorem w klubie „Trybik”. Dzieci i młodzież znają Pawła Paczka, ponieważ to on uczy jazdy na rowerze, a także prowadzi zajęcia kolarskie. W ramach zajęć uczniowie mogli się przekonać, czy poruszają się prawidłowo, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Czy mają potrzebne wyposażenie, np. odznaki odblaskowe oraz kompletny ekwipunek.

Bardzo często zdarza się, że rowery posiadają mankamenty techniczne. To bardzo źle, zwłaszcza kiedy na jednoślad wsiada dziecko. Zdarza się również tak, że dziecko wsiada na rower, nie mając na głowie kasku. Dlatego też w ramach akcji dzieci otrzymały kaski oraz inne gadżety związane z jazdą na rowerze. Paweł Paczek pojawił się pod każdą placówką edukacyjną. Nad bezpieczeństwem całej akcji czuwał ponadto przedstawiciel mareckiej policji.

Budżet zadecyduje o mieście przyszłość?

Czy Marki staną się miastem przyszłości dzięki dobrze zaplanowanemu budżetowi na lata 2022-2030? Rada Miasta Marki ma taki plan, dlatego tydzień temu przyjęła plan rozwoju strategicznego. Jest to zbiór wytycznych jakimi w najbliższych latach ma się kierować gmina. Poprzez dwie ankiety radni mają zdiagnozować sytuację gospodarczą Marek. Ważne są również kwestie społeczne oraz optymalne zagospodarowanie przestrzenne. Radni przyjrzą się również temu jaka jest jakość życia mieszkańców Marek oraz jak i w jakim zakresie mają oni dostępność do przeróżnych usług. Realizacja badań i przygotowań potrwa parę miesięcy. Radni powinni mieć gotową diagnozę najprawdopodobniej na czerwiec 2022 roku.