Co z pieniędzmi na 2022 rok?

Budżet miasta Marki w nieco gorszej sytuacji

Budżet miasta Marki na rok 2022 jest znacznie uboższy niż ten, który obowiązuje obecnie. To był jeden z najtrudniejszych okresów budżetowych dla Marek. Wszystko dlatego, że ogólnie dochody wszystkich samorządów w tym roku poleciały na łeb, na szyję. Ponadto władze miasta marki nie chciały, aby zły rok odbił się na inwestycjach, gdyż te, w ocenie samorządu były dla Marek niezbędne.

Jak to prezentuje się w liczbach?

Budżet miasta Marki na rok 2022 roku został już zaprezentowany na posiedzeniu Rady Miasta. W budżecie tym widnieje znaczy spadek, zarówno jeśli chodzi o wpływy jak i o wydatki. W 2022 roku wpływy wyniosą 218,5 mln złotych, natomiast w 2021 roku wyniosły 252,55 mln złotych. Jeżeli chodzi o wydatki, to te w 2022 roku wyniosą 246,5 mln złotych, natomiast w 2021 roku wyniosły one 270,9 mln złotych. Mniejsze dochody wynikają z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że ZUS przejął obsługę świadczeń 500+, natomiast ogólny dochód samorządów spadł, co jest związane ze zmianą w podatku dochodowym PIT.

Planują większe inwestycje

Pomimo tego, że sytuacja budżetowa miasta Marki nie wygląda kolorowo, władze zdecydowały się na zwiększenie inwestycji. W 2022 roku wyniosą one 41,5 mln złotych, natomiast w 2021 roku wyniosły 33,8 mln złotych. A jakie inwestycje doczekają się swojej realizacji w 2022 roku?

Nastąpi remont ulic Weneckiej oraz Wczasowej. Ma to umożliwić powstanie dogodnego dojazdu do Zespołu Szkół nr 2. W dalszej kolejności jest modernizacja kawałka Alei Piłsudskiego, natomiast obok tego ma ruszyć kontynuacja wymiany nakładek asfaltowych. Zabytkowe kamienice, które mamy w Markach doczekają się swojej renowacji. Powstanie ul. Kościelna, natomiast kolejne remonty czekają ulice Popiełuszki, Wyszyńskiego, Jana Pawła II oraz Dobra. Ci mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę „kopciuchów” otrzymają z miasta dotację, natomiast reszta pieniędzy pójdzie na pozostałe remonty druk, budowę chodników, a także instalację oświetlenia ulic oraz przejść dla pieszych.