Czym jest miasto Marki?

Garść przydatnych informacji

Żyjemy z dnia na dzień w naszym mieście, Markach. Zajęci pracą, obowiązkami, niektórzy też rodziną często zapominamy o tym, w jakim miejscu żyjemy. A przecież wszystko co nas otacza ma na nas niebagatelny wpływ. Dlatego też dziś zaprezentujemy garść informacji na temat tego, czym tak naprawdę jest miasto Marki.

Środowisko naturalne

Przy drodze wojewódzkiej nr 631 znajduje się najwyższe wzniesienie w mieście. Ma ono prawie 110 m, natomiast wyższe jest wzniesie sztuczne Zwłaka. Ma ono nieco ponad 110 m i było niegdyś wysypiskiem śmieci. Horowe Bogno to rezerwat przyrody, który się tu znajduje. Typ rezerwatu jest torfowiskowy, natomiast często występuje tu roślinność, która znajduje się pod kontrolą. Przy granicy z Zieloną leży Jezioro Czarne, natomiast jego potoczna nazwa to Kruczek. Dąb Gajosa to największy pomnik przyrody Marek. Ma on 636 cm obwodu, natomiast jego wysokość wynosi 30 m.

Demografia

Obecnie w Markach żyje nieco ponad 35 tys. osób. 47,7% z nich stanowią mężczyźni, natomiast 52,3% to kobiety. Najliczniejszą grupą wiekową jest 35-39. Mieszkańców w tym wieku jest w Markach blisko 10%. Najmniej liczną grupą wiekową są osoby najstarsze, powyżej 85 roku życia, z tym, że jest tutaj znacznie więcej kobiet niż mężczyzn.

Gospodarka

W Markach znajduje się Centrum Handlowe M1 oraz Centrum Handlowe Prima Park Marki. Orange Polska i stacja NMT nadają z masztu nadawczego. Ponadto warto wymienić zakłady przemysłowe. Mowa tu o Fabryce Okładzin Ciernych Formar, Sun Chemical, Tchibo, Komandor Warszawa S.A., Inter Europol Piekarnia Szwajcarska. Poza tym na terenie marek znajdują się liczne cegielnie.

Oświata i zdrowie

Uczniowie z Marek uczęszczają do kilkudziesięciu przedszkoli, siedmiu szkół podstawowych oraz dwóch liceów. Bardzo ważną funkcję w edukacji pełni Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Jeżeli zaś chodzi o ochronę zdrowia pacjenci mają do dyspozycji trzy przychodnie. Również właściciele czworonogów mogą leczyć swoich pupili w trzech klinikach weterynaryjnych.