Jak rozliczyć Czyste Powietrze?
Trzeba pamiętać o rozliczeniu dotacji
Program Czyste Powietrze powstał po to, aby pomóc właścicielom nieruchomości w wymianie tzw. „kopciuchów”. Kopciuchami potocznie nazywa się piece czy kotły, które w sposób nieefektywny i nieekologiczny produkują ciepło. W praktyce oznacza to, że paliwem, które jest przeznaczone do palenia w „kopciuchach” są produkty, które zamieszczają powietrze. Jednakże wymiana takich kotłów jest kosztowna. Program Czyste Powietrze polega więc na dofinansowaniu do wymiany kotłów. Wszystko w trosce o środowisko i nasze zdrowie. Jednakże przy tym nie należy zapominać, że z takiej dotacji należy się rozliczyć.
Jak to wygląda krok po kroku?
Rozliczenie dotacji dotyczy tylko tych, którzy złożyli wniosek i otrzymali pozytywną decyzję. Taki wniosek o pozyskanie dofinansowania należy złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Następnie WFOŚiGW rozpatruje wniosek i dokonuje wpłaty na rachunek bankowy Beneficjenta w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Jednakże w termin ten nie wlicza się okresu kontroli. Kontrola ta jest przeprowadzana, aby ustalić, czy Beneficjent faktycznie dokonał wymiany kotła w sposób prawidłowy oraz zgodny z zapisami w umowie.
Do wniosku należy dołączyć cały szereg dokumentów, które będą niezbędne do wydania decyzji przez WFOŚiGW. Dokumentacja obejmuje więc wszystkie faktury, rachunki czy też dokumenty księgowe, związane z wymianą pieca. Należy także załączyć dokumenty transakcji między właścicielem nieruchomości a sprzedawcami czy też wykonawcami.
Może też zdarzyć się taka sytuacja, że Beneficjent sprzeda swoją nieruchomość. Jeśli nastąpiło to w ramach 30-dniowego terminu na wypłatę dotacji, to wówczas takie dofinansowanie nie przysługuje beneficjentowi. Oczywiście mowa tu tylko o nieruchomości o której Beneficjent wspominał wcześniej we wniosku.
Zobacz, co ciekawego wydarzyło się w regionie, co jest opisane tutaj.