Stolica przyspiesza proces zastępowania betonu zielenią: 1500 metrów kwadratowych do wykorzystania
W stołecznym krajobrazie miejskim, Zarząd Zieleni ma ambitne plany na bieżący rok – ma zamiar usunąć aż 1500 metrów kwadratowych nieprzepuszczalnego betonu i zastąpić go zielenią. Choć prace rozpoczęły się już na Pradze-Północ, to są one tylko fragmentem większego planu rewitalizacji przestrzeni miejskiej Warszawy.
Intensywne prace mają miejsce na placu Wileńskim, gdzie Zarząd Zieleni zamierza stworzyć rabaty kwiatowe z różami, tawułami japońskimi i innymi bylinami. Dodatkowo, przewidziano posadzenie 10 drzew – między innymi gruszy drobnoowocowych i platanów klonolistnych.
Na poparcie swojej inicjatywy, Zarząd Zieleni powołuje się na swoje osiągnięcia z ubiegłego roku, kiedy to udało się usunąć nie mniej niż 31 tysięcy metrów kwadratowych betonu, zastępując go zielenią. Około 4500 metrów kwadratowych tej powierzchni zostało odnowione dzięki staraniom miejskich ogrodników.
Warto zauważyć, że Zarząd Zieleni m.st. Warszawy to tylko jedna z wielu miejskich jednostek prowadzących działania na rzecz redukcji betonu w przestrzeni publicznej. Inne takie projekty można zauważyć na placu Bankowym czy za Muzeum Niepodległości. Na placu Bankowym, w południowo-zachodnim rogu, drogowcy już usunęli beton i posadzili drzewa oraz krzewy. Przygotowano również teren pod nowe nasadzenia w pasie dzielącym jezdnie. Z kolei za Muzeum Niepodległości zamieniono nieczynny parking na tzw. ogród deszczowy. Nieco mniej betonu można teraz też dostrzec na ulicy Koszykowej – między ulicami Chałubińskiego a Lindleya – gdzie teraz rosną krzewy i byliny.