Są pieniądze na renowację zabytków

Beneficjentem między innymi powiat wołomiński

Samorząd województwa mazowieckiego zdecydował się dofinansowanie remontów oraz renowacji 154 obiektów na terenie Mazowsza. Skorzysta na tym wiele powiatów, między innymi powiat wołomiński. Środki na ten cel wynoszą łącznie 12 mln złotych. Łącznie do władz województwa spłynęło 198 wniosków, ale nie wszystkie spełniały wymogi merytoryczne. Natomiast te, które spełniały otrzymały certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza”.

Remonty na dużą skalę

Zabytki, które doczekają się remontów mają dla Mazowsza wartość historyczną, kulturową oraz architektoniczną. W ramach dużego projektu modernizacyjnego odbędzie się szereg prac. W planach znajdują się między innymi remont elewacji budynków mieszkalnych oraz kościołów, remont dachów oraz prace konserwatorskie. Obiekt znajdują się w Warszawie oraz w powiatach wołomińskim, legionowskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i grodziskim.

Bardzo ważnym obiektem, skierowanym do remontu jest w Skrzeszewach. Jego właścicielem jest warszawskie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodzina Maryi Niepokalanej Prowincja Warszawska. Na uwagę zasługuje również kościół klasztorny w Miedniewicach. Pieczę nad nim sprawuje Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Tylko na te dwa obiekty samorząd przeznaczył aż 2,1 mln złotych.

W Warszawie również są duże obiekty, które czeka modernizacja. Mowa tu np. o Pałacu Zamoyjskich, klasztorze Karmelitów Bosych, czy też budynkach przy ulicach Sempołowskiej 3 i plac Konstytucji 3. Władze nie zapomniały także o parafii prawosławnej św. Jana Klimaka, która znajduje się na warszawskiej Woli.

Równie istotna jest kwestia pomocy dla kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku. Ten zabytkowy, gotycki obiekt przechodził już wstępne prace remontowe, jednak wymagają one kontynuacji. W Markach znajduje się stara kamienica przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 82. Ją również czekają prace konserwatorskie.