„Odblaskowy przedszkolak” w Markach

Powrót znanej akcji

Po dłuższej przerwie do mareckich przedszkoli powraca akcja „odblaskowy przedszkolak”. Projekt ma na celu edukować poprzez zabawę. Uczy on najmłodszych zachowania zasad bezpieczeństwa. Sama metodologia akcji „odblaskowy przedszkolak” to idea, która pojawiła się w edukacji już w XVIII wieku. To wówczas Ignacy Krasicki, biskup warmiński, polityk, myśliciel, satyryk i poeta ukuł termin: „Uczyć – bawiąc, bawiąc – uczyć”. Program „odblaskowy przedszkolak” będzie miał miejsce jeszcze tegorocznej jesieni oraz zimy. To właśnie teraz w miesiącu listopadzie akcja powraca pełną parą do przedszkoli w Markach. Co ciekawe w całym programie bardzo ważnym narzędziem edukacyjnym jest autochodzik.

Na czym polega akcja?

Jak już wspomnieliśmy akcja ma uczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze. Jej głównym celem jest przygotowanie przedszkolaków do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym. „Odblaskowy przedszkolak” ma na celu przekazanie dzieciom wiedzy oraz nauczenie ich prawidłowego zachowania. Chodzi tu na przykład o dokładne sprawdzenie, czy nie nadjeżdża żaden samochód, poprzez rozejrzenie się w lewo, w prawo, a następnie znów w lewo. Przedszkolaki uczą się, jak wyglądają miejsca w których pieszy ma prawo przejść przez jezdnię. Jednakże to nie wszystko.

Wadą wielu programów edukacyjnych jest to, że kończą się one na zajęciach teoretycznych. Tutaj jest zupełnie inaczej. Po zdobyciu pewnej wiedzy w trakcie zajęć przedszkolaki otrzymują możliwość wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Mowa tu o ćwiczeniach w terenie. Na spacerze edukacyjnym wraz z opiekunami dzieci mają okazję przekonać się na własne oczy jak w praktyce wygląda stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Akcja „odblaskowy przedszkolak” dotyczy nie tylko ruchu pieszego ale też rowerowego. To bezcenne lekcje, które zapadną w pamięć dzieci na długo.

Więcej artykułów z regionu możesz przeczytać tutaj.