Ekologiczny konkurs filmowy

Celem edukacja ekologiczna

Właśnie rusza konkurs pod nazwą „Zrób dla Marek coś dobrego, nie pal w piecu byle czego”. Konkurs jest filmowy, natomiast skierowany jest do osób dorosłych, które ukończyły co najmniej 18 rok życia. Organizatorom zależy na lepszej czystości powietrza w Markach. Dlatego też celem konkursu jest promowanie takich postaw, dzięki którym mieszkańcy Marek nie będą spalać w piecach byle czego. Cel ekologiczny to jedno, natomiast konkurs ma również na celu zachęcenie uczestników do działalności artystycznej. Udział może wziąć osoba, która mieszka na terenie miasta Marki.

Techniczne aspekty wykonania dzieła

Do konkursu dopuszczone będą tylko nagrania wideo, które traktują o ochronie czystości powietrza. Minimalna długość filmiku to 1 minuta, natomiast maksymalna to 7 minut i 30 sekund. Forma narracji w filmie może być dowolna. Autor może wykonać dzieło fabularyzowane, animowane, poklatkowe, czy też inne, które mieści się w ramach szeroko pojętej techniki filmowej. Film musi być zapisany w pliku cyfrowym w jednym ze standardowych formatów: avi, mp3, mpeg4 czy też innym. Dzięki temu organizator będzie mógł umieścić film na portalach społecznościowych oraz na swojej stronie internetowej.

Organizatorzy będą przyjmować pliki video, które znajdują się na płycie CD albo DVD. Wszystko, czego autor użyje w filmie – muzyka, dźwięki, grafika, inne materiały filmowe – nie może naruszać dóbr i praw autorskich osób trzecich. Pełną odpowiedzialność za to ponosi uczestnik konkursu.

Co musi pokazywać film?

Film musi pokazywać jak bardzo negatywne dla środowiska jest spalanie w piecach przedmiotów nieekologicznych i toksycznych. Jednocześnie film musi pokazać, że spalanie ekologicznych paliw jest korzystne. Mowa tu przede wszystkim o życiu i zdrowiu mieszkańców Marek. Film musi tłumaczyć, w jaki sposób można pozyskać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów – np. środki z Programu Czyste Powietrze.

Filmy należy nadsyłać do dnia 27 października do godz. 18:00. Zwycięzca otrzyma hulajnogę elektryczną. Zdobywca II miejsca – oczyszczacz powietrza, natomiast zdobywca III miejsca – czytnik e-booków.