Historia miasta Marki
Marki były na początku wsią królewską
W Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniały miasta i wsie królewskie. Takim rodzajem miejscowości stały się również Marki. W XVI wieku pod Warszawą znajdowały się liczne dobra królewskie. Szlachecki ród Marków otrzymał w darze 34 hektary z tych właśnie dóbr i to od nazwiska właścicieli wzięła się nazwa miejscowości. Początkowo zajmowano się tutaj głównie rolnictwem oraz młynarstwem, ze względu na młyny, zlokalizowane przy rzece Długiej.
Pierwszy dokument, w którym z nazwy pojawia się wieś Marki pochodzi z roku 1601. Pismo zatwierdził osobiście król Zygmunt III Waza. Mieszkańcy żyli sobie tutaj w spokoju, aż do czasu potopu szwedzkiego, kiedy to najeźdźcy doszczętnie zniszczyli wieś. Później markowianie tu powrócili i na nowo tchnęli życie w swoje rodzinne strony.
Pierwsza karczma funkcjonowała tu na pewno już w 1765 roku. Nie ma pewności, czy nie istniała wcześniej (wymieniona data to pierwszy dokument, opisujący ten przybytek). Tuż przed zniknięciem Polski z mapy Europy markowianie bohatersko zaciągnęli się do powstania Tadeusza Kościuszki w 1794 roku.
Rozwój przemysłu
W okresie zaborów wiele podwarszawskich miejscowości skorzystało na prężnym rozwoju stolicy. Markowianie zaczęli zajmować się produkcją cegieł i tkactwem, pojawiły się również warsztaty szewskie. Jednak prawdziwy boom przemysłowy w Markach nastąpił w II połowie XIX wieku. W 1884 roku angielska firma Briggs, Posselt i spółka otworzyła w Markach bardzo nowoczesną i jedną z największych przędzalni wełny w Europie.
Po odzyskaniu niepodległości
Na terenie Marek toczyły się walki w ramach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Do momentu wybuchu II wojny światowej we wsi powstała szkoła, kościół, ośrodek zdrowia. Swoją działalność rozpoczęła również Ochotnicza Straż Pożarna. Sport również się rozwinął. W 1924 roku powstał lokalny Robotniczy Klub Sportowy „Marcovia”.
Dzieje po II wojnie światowej
W okresie PRL powstała ku kolejna szkoła, rozpoczęto budowę kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, działalność rozpoczął Ośrodek Kultury. Nieszczęście spotkało karczmę, która spłonęła w pożarze. W 1967 roku Marki otrzymały prawa miejskie
W 2017 roku nastąpiło otwarcie obwodnicy Marek. Dwa lata później władze otworzyły Miejskie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne przy ulicy Wspólnej 40.