Obchody rocznicy zbrodni nad Kruczkiem
77 lat temu miał miejsce mord na Polakach
30 lipca 1944 roku w akcji odwetowej za działania Armii Krajowej niemieccy żołnierze dokonali masowego mordu na Polakach mieszkających w Markach, Pustelniku, Zielonce i Strudze. Miejsce zbrodni znajduje się nieopodal Jeziora Czarnego, które miejscowi nazywają także Kruczkiem.
Marki pamiętają…
Organizatorem obchodów rocznicy tamtego strasznego wydarzenia są władze miasta Marki. Jak co roku uroczystość rozpocznie się o godzinie 17:00 w dniu 30 lipca (w tym roku przypada wtedy piątek). W uczczeniu pamięci zamordowanych udział wezmą również przedstawiciele samorządu miasta i gminy Zielonka.
Historia zbrodni nad Kruczkiem
W czasie II wojny światowej AK prowadziła aktywne działania powstańcze na terenie współczesnego powiatu wołomińskiego. Pamiętajmy, że 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie i właśnie do tego wydarzenia AK przygotowywało się w sposób szczególny. Partyzanci skupili się przede wszystkim na gromadzeniu broni, na której deficyt wiecznie cierpiała Polska Walcząca. Zdobytą broń Polacy magazynowali w ukrytych i specjalnie wyznaczonych do tego celu punktów zboru. Aby wzbogacić swój arsenał AK przemieszczała się między innymi w okolicach Strugi i w mieście Zielonka. To właśnie w Zielonce partyzanci natknęli się na 3-osobyw oddział SS. Doszło do wymiany ognia. Dwóch Niemców poniosło śmierć na miejscu a jeden został ranny.
Hitlerowcy dokonali zemsty w adekwatny do ich poczucia własnej wartości sposób. Włamywali się do domów prywatnych mieszkańców Marek, Zielonki, Strugi oraz Pustelnika i stamtąd porywali cywili. Zawieźli ich nad brzeg Jeziora Czarnego, gdzie tuż przed zapadnięciem zmroku rozpoczęła się masowa egzekucja Polaków.
Według sporządzonej listy liczba nazwisk ofiar wynosi 48. Niektóre źródła historyczne podają, że zamordowanych było łącznie 148. Oznaczałoby to, że mordowane były całe rodziny. Ostatecznej i dokładnej liczby zabitych jak dotąd nie udało się ustalić.