Święto tych, którzy ratowali Żydów
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
W latach 1939-1945 okupacja niemiecka dała się we znaki niejednemu Polakowi. Jednakże narodem, którego najwięcej członków poniosło śmierć w okresie II wojny światowej są Żydzi. Nienawidzeni przez Niemców, często ginęli w licznych grupach, całymi rodzinami, a nierzadko i wioskami. Za jakąkolwiek pomoc Żydom groziły bardzo surowe kary, włącznie z karą śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tych, którzy mimo takich poważnych gróźb nie bali się i udzielali pomocy Żydom. 24 marca, również w Markach będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.
Mareccy bohaterowie
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów to święto w żaden sposób niebagatelne. Nawiązuje ono bowiem do historii rodziny Ulmów. Ulmowie mieszkali w ósemkę i byli tymi Polakami, którzy właśnie pomimo straszliwych kar zapowiadanych przez Niemców potrafili pokazać swe ludzkie oblicze. Rodzina Ulmów ukrywała Żyda, Saula Goldmana wraz z jego rodziną. Za ten czyn cała rodzina Ulmów została rozstrzelana przez hitlerowskiego okupanta. Jest to historia znana w całej Polsce, jednakże my w Markach także mamy swoich bohaterów.
Kto nie słyszał historii rodziny Banaszków, temu ją przedstawimy, a jeśli ktoś już ją słyszał, to ją przypomnimy. Otóż, wszystko wydarzyło się jesienią 1943 roku. Rodzina Banaszków składała się z trzech osób. Najstarsza była matka, Marianna, miała 50 lat. Towarzyszyła jej dwójka dzieci – syn, Władysław, lat 20 oraz córka, Stanisława, lat 17. Rodzina Banaszków postanowiła dać schronienie w swojej piwnicy rodzinie żydowskiej. Wkrótce dotarła do nich informacja, że żandarmeria niemiecka będzie przeszukiwała te tereny. Żydzi potajemnie opuścili więc kryjówkę u Banaszków. Jednakże następnego dnia Niemcy odkryli pustą już kryjówkę. Czy znaleźli jakiś ślad bytności Żydów, czy też się domyślali, kogo w tej piwnicy mogli chronić Banaszkowie – tego zapewne nigdy już się nie dowiemy. Cokolwiek to było, starczyło nazistom do tego, by rozstrzelać całą rodzinę Banaszków.
Aby nie zapomnieć o rodzinie Banaszków oraz wielu innych Polakach, którzy ponieśli śmierć za niesienie pomocy Żydom, każdy może uczestniczyć w uroczystościach, 24 marca, które zaczną się o godz. 10:00.