Obchody rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Markach
101. rocznica Bitwy Warszawskiej w Markach
Data odchodzenia rocznicy Bitwy Warszawskiej w Markach może wydawać się nietypowa, bowiem w tym roku przypadła ona na dzień 14 sierpnia. Dlaczego akurat wtedy? Data ta nawiązuje do jednej z pierwszych walk w ramach tzw. „Cudu nad Wisłą”. W nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 roku batalion kapitana Stefana Pogonowskiego stawił czoła bolszewikom i odepchnął ich spod Warszawy. Miejscem tego starcia, szczęśliwego wszakże dla Polaków była granica Strugi i Nieporętu.
Przebieg uroczystości
Jak co roku obchody rozpoczęła msza święta w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Żołnierzy 1920 r. Wśród osób uczestniczących byli m.in. wojskowi. Właściwe uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem o godz. 19:30. Nie zabrakło przedstawicieli władz z województwa, powiatu oraz miasta, natomiast dopisały również służby mundurowe oraz organizacje społeczne. Pojawiła się 1. Warszawska Brygada Pancerna imienia generała Tadeusza Kościuszki, która wystawiła asystę honorową.
Listy od polityków
Potem pod pomnikiem zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a na maszcie zawisła biało-czerwona flaga. Środowisko kibiców przygotowało na tę okazję oprawę pirotechniczną. Następnie rozpoczęło się wyczytywanie apelu poległych. Kiedy już wszyscy czcigodni goście zostali powitani a także przedstawieni, głos zabrał profesor Adam Waśko doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odczytał on list od Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników obchody rocznicy.
Reprezentantem premiera na uroczystościach w Markach był 2. wicewojewoda mazowiecki Standowicz, który również przeczytał list, tym razem autorstwa Mateusza Morawieckiego. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wysłał z przedstawicielstwem zastępcę dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej pułkownik Renard Skrzypczak. Tutaj również uczestnicy wysłuchali listu.
Koniec uroczystości
Uroczystość zakończył Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym nastąpiła salwa honorowa. Następnie uczestnicy złożyli wieńce pod pomnikiem. Na sam koniec wszyscy odmówili modlitwę za żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej, a następnie uczestnicy ułożyli znicze w kształt biało-czerwonej flagi.